Pies kontra burza

Ze względu na niesłychanie czuły słuch, nasi psi przyjaciele czasem cierpią podczas gwałtownej burzy czy Sylwestra. Nie jest to nic nadzwyczajnego i nie powinniśmy się denerwować na zwierzaka, ponieważ to naturalny odruch! Co możemy zrobić, by pomóc naszemu psu przetrwać ten szczególnie stresujący dla niego czas?
 

Jak pomóc naszemu pupilowi?
1. Przeciwdziałajmy jego lękom – specjaliści dowodzą, że strach przed burzą możemy leczyć rozpoczynając od odczulania, czyli postawić zwierzaka przed sytuacją, w której celowo prowokujemy hałas, ale w najłagodniejszej z możliwych postaci. Na tej zasadzie działa leczenie ludzi z różnorakich fobii, np. arachnofobię leczy się poprzez pokazywanie malutkich pająków… Pamiętajmy jednak, że naszym celem jest pomoc zwierzęciu, a nie narażanie go na dodatkowy stres. Aby oswoić psa z grzmotami możemy spreparować nagranie i puszczać je psu w wyciszonej formie, a kiedy widzimy, że jest spokojny – nagradzać go ulubionym smakołykiem! W ten sposób zwierzak zacznie się oswajać ze swoim lękiem.
2. Zabawiajmy go – w sytuacji kiedy nasz pies jest oswojony z burzą i nie panikuje, ale widać po nim, że jest zaniepokojony, naszym zadaniem będzie odwrócenie jego uwagi od niechcianego zjawiska. Jeśli będziemy w tym konsekwentni, nasz pupil nauczy się, że zawsze z burzą przychodzi również pora na zabawę.
3. Wyciszmy go – jeśli zabawianie psa nie działa, bo ten rozprasza się co chwilę i nasłuchuje, powinniśmy pomóc się mu wyciszyć. Jak to zrobić? Oprócz tego, że możemy stworzyć w naszym mieszkaniu przytulniejszą atmosferę, tzn. zamknąć i zasłonić okna, pozamykać drzwi (innymi słowy, wytłumić dźwięki), lub zaprowadzić psa w najcichsze miejsce w domu, możemy również spróbować włączyć wentylator lub radio, by odgłosy burzy zastąpić czymś przyjaźniejszym.
4. Zmęczyć go! – jeśli wiemy, że w danym dniu będzie burza, możemy zabrać naszego psa na dłuższy spacer niż zazwyczaj i zapewnić mu dodatkową porcję ćwiczeń i ruchu. To podziała na niego uspokajająco i wyciszająco, więc kiedy nadejdzie burza, nie będzie miał nawet siły by się jej bać.
5. Bądź pozytywnie nastawiony – zwierzaki wyczuwają ludzkie emocje. Dlatego jeśli ty będziesz zrelaksowany, pies poczuje się bezpiecznie.
6. Ogranicz jego przestrzeń – czasami psy czują się bezpieczniej w małych pomieszczeniach bez okien, np. w łazience czy piwniczce.
7. Przytul go i przykryj kocem – innymi słowy, zaopiekuj się nim czule. Na pewno będzie ci wdzięczny i poczuje się lepiej.
8. Czego nie rób? Nic na siłę! Na pewno nie uspakajaj go, jeśli widzisz, że nie odniesie to skutku, nie przybliżaj do źródła hałasu (żeby pokazać mu, że nie ma czego się bać), nie denerwuj się na niego, kiedy sam jest już bardzo zdenerwowany, bo to tylko podwoi jego stres.