Buldogi francuskie

Moda na buldogi francuskie trwa już co najmniej od kilkudziesięciu lat, chociaż mało kto wie, że w XVII wieku w słonecznej Hiszpanii piesek użyczył wizerunku na jednym z medali! Buldogi francuskie pochodzą od mastifów azjatyckich i tybetańskich, a ich wzorzec rasy ustanowiono ok. roku 1898 (oczywiście we Francji).


Dlaczego te pieski są tak popularne? Nie można byłoby im odmówić niesamowitego uroku, który zawdzięczają specyficznej budowie ciała. Buldogi nie dość, że są niewysokie (bo mierzą ok. 30 cm w kłębie) i mają krótkie nóżki, to wyróżniają się charakterystyczną i dosyć dużą w stosunku do proporcji ciała głową. Duże, wyłupiaste oczy, płaski pyszczek, kwadratowa szczęka i ostro stojące uszy sprawiają, że buldogi wyglądają naprawdę interesująco! Jednak pomimo swojego niewielkiego wzrostu, buldogi francuskie są bardzo silne. Ich waga dochodzi nawet do 14 kg! Spowodowane jest to ich niezwykle zwartą budową ciała i silnymi kośćmi, co za tym idzie, rozbudowanej muskulaturze.

Niestety, jak przystało na mięśniaków, ta rasa piesków nie cieszy się najlepszym zdrowiem. Buldogi francuskie należą do najbardziej chorowitych psów, a właściciele muszą przygotować się na ich wieczne chrapanie i sapanie. To nie są też psy, z którymi możemy urządzać dłuższe przebieżki, ponieważ nie mają najlepszej kondycji. Poprzez nietypową budowę ciała, i wspomnianą już dużą głowę, również narządy wewnętrzne rozwinięte są nieco inaczej (np. układ oddechowy jest bardziej ściśnięty). Dodatkowo buldogi francuskie mają przodozgryz, co przyczynia się do zwiększenia tempa jedzenia i problemów z łapaniem oddechu przy większym wysiłku fizycznym.

Dlaczego warto zdecydować się na buldoga francuskiego?
To nie znaczy, że te pieski całymi dniami śpią, wręcz przeciwnie, kochają one zabawę i różne formy spędzania czasu. Unikają wody, ale czasem zdarza im się popływać, szczególnie w bardzo gorące dni. Jeśli chodzi o bieganie, są raczej krótkodystansowcami, ale bardzo chętnie aportują ukochane zabawki, chociaż namawianie ich do nadmiernej aktywności fizycznej może skończyć się źle dla ich stawów.

Warto również dodać, że buldogi francuskie są bardzo cichymi pieskami. Jeśli nie muszą, nie komunikują się z otoczeniem szczekając, więc idealnie nadają się do małych dzieci. Ta rasa psów bardzo mocno przywiązuje się do właściciela i pozostałych domowników, jest również niezwykle przyjazna w stosunku do innych zwierząt, np. bardzo dobrze dogaduje się z kotami! Te pieski nie znoszą samotności, więc osoby spędzające dużo czasu w domu na pewno będą mieć wspaniałego kompana.