Kiedy pies śni...

Psy, podobnie jak ludzie – śnią. Na pewno nie raz da się zauważyć, że podczas snu nasz pupil wydaje różne dźwięki, od warknięć czy prychania, aż do solidnego chrapania. Rzadko również śpi spokojnie, bo częściej przewraca się z boku na bok lub macha łapkami. Czy wtedy śni o tym, że biega? O czym może śnić nasz piesek?

Tym frapującym zagadnieniem zajęli się naukowcy dowodząc, że z racji tego, że mózg psa podobny jest z budowy i funkcjonowania do mózgu człowieka, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że posiada zdolność do generowania marzeń sennych. Przeprowadzono badania aktywności fal psiego mózgu, które potwierdziły tę teorię, a nawet uwzględniły podział faz snu na zwykłą i paradoksalną. To właśnie w tej drugiej fazie psy śnią i wypoczywają najbardziej. Jak my zaobserwujemy tę fazę u naszego pupila? Możemy poznać to po płytszym oddechu, ruchliwości, wydawanych odgłosach – nawet, jeśli jakieś z sennych zachowań psa wyda nam się niepokojące, nie budźmy go pod żadnym pozorem! Tak jak wspomnieliśmy, wejście w drugą fazę snu jest dla naszego pupila najbardziej regenerujące.
 

O czym śni nasz piesek?

Wszystkie senne zależności wynikają z tych samych powodów, co u ludzi – to, o czym śni nasz pupil odzwierciedla jego życie, przeżycia na jawie i codzienne emocje. To, co w danym momencie go trapi lub uszczęśliwia będzie miało odbicie w marzeniu sennym.

Dla przykładu, jeśli nasz pupil w ciągu dnia jest najedzony, pełen energii i wigoru, po prostu szczęśliwy, skory do zabaw, najprawdopodobniej w trakcie spania przyśnią mu się rzeczy przyjemne – jedzenie smakołyków, bawienie się w ulubione zabawy czy spędzanie czasu ze swoim właścicielem. W odwrotnym wypadku, kiedy gdy w ciągu dnia spotykają go niemiłe sytuacje, czuje się osłabiony lub chory, coś go przestraszy lub sprawi ból, w snach spotka podobne zdarzenia, dlatego może szczekać, piszczeć lub mieć bardzo niespokojny sen.

 

Czynnikami wpływającymi na psi sen są również jego wiek, kondycja psychiczna i fizyczna. Niektóre badania przedstawiają teorię, że zwierzaki w zależności od rasy mogą śnić na różne sposoby oraz, że szczeniaki śnią dużo intensywniej, częściej i dłużej od osobników dorosłych. Jest to wynik tego, że potrzebują o wiele więcej snu i dzięki temu w łatwiejszy sposób wchodzą w fazę REM. Podobnie jak dzieci, szczeniaki budzą się tylko po to, żeby coś zjeść, załatwić potrzeby fizjologiczne i się pobawić, a te czynności męczą je na tyle szybko, że zasypiają po kilku sekundach w przeróżnych miejscach.
 

Dbajmy zatem o jakość snu naszego pupila!
Jeśli chcemy, by nasze psy śniły o dobrych rzeczach, powinniśmy najzwyczajniej o nie dbać, otaczać miłością, poświęcać czas i zapewnić wygodne posłanie!