O kocie Sfinksie...

Kto z nas nie kojarzy jednej z najbardziej charakterystycznych kocich ras, czyli Sfinksa? Pomimo tego, że w naszej kulturze występuje na porządku dziennym, nie jest znany na świecie od dawna (jak mogłaby sugerować nazwa jego rasy, która odsyła nas do starożytnego Egiptu). Rasa Sfinksa pochodzi z Kanady! W latach 60. XX wieku zarejestrowano narodziny pierwszych bezwłosych kociąt, a niedługo później przywędrowały do Europy, chociaż organizacje felinologiczne uznały Sfinksy za pełnoprawną rasę dopiero w latach 90.!

Ciekawostki, przez które pokochasz Sfinksa!
Skąd ta popularność? Wspomnieliśmy już o tym, że Sfinksy to jedna z najbardziej charakterystycznych ras, a powodem jest brak owłosienia. Kiedyś trudno by nam było wyobrazić sobie kota bez futra, a jednak! Koty tej rasy nie są wcale do końca nagie, ponieważ ich ciała pokrywa meszek (w dotyku przypomina zamsz lub brzoskwinię), a czasem gdzieniegdzie można znaleźć włosy. Fakt, że koty praktycznie nie mają futra nie oznacza, że wszystkie wyglądają tak samo, wręcz przeciwnie – występują w całej palecie barw umaszczenia.

Brak futra skutkuje bardzo prozaiczną niedogodnością – inną temperaturą ciała. Z łatwością można wyczuć, że Sfinksy są dużo cieplejsze od innych kotów i o wiele szybciej przemarzną podczas mroźnych spacerów.

Dlatego warto zaopatrzyć kota we własną ciepłą garderobę, a w gorące dni nie zapominać, by smarować je dziecięcym olejkiem z filtrem UV (są bardziej podatne na oparzenia słoneczne). Nie powinieneś również zapominać, że to wymagająca rasa pod względem pielęgnacji i troski o ich zdrowie. Kontrolne wizyty u weterynarza przynajmniej raz do roku, pozwolą uniknąć najgroźniejszej dziedzicznej choroby tej rasy, czyli przerostu mięśnia sercowego. Kotki trzeba regularnie kąpać, ale nie ma się czego obawiać, kochają wodę!

Nie będziesz się z nimi nudził! Sfinksy należą do bardzo energicznych i potulnych ras. Są bardzo radosne i uwielbiają zabawę, szczególnie w okresie dziecięcym. Pomimo tego, że dorastając nabywają pewnego rodzaju dostojeństwa, to nie zdziw się, jeśli czasem coś narozrabia.

Sfinksy też doskonale nadają się na kota-podróżnika, ponieważ przywiązują się bardziej do swoich właścicieli, niż miejsc. Uchodzą za bardzo lojalne i inteligentne stworzenia. Tak jak wszystkie koty, lubią być w centrum uwagi, spędzać czas ze swoim panem, a nawet z nim spać. Jeśli więc szukasz wiernego towarzysza, pora bliżej przyjrzeć się sfinksom! Jeśli odpowiednio o nie zadbamy, mogą dożyć nawet 15 lat.