Kiedy w drodze są szczeniaczki...

Jak wygląda przebieg ciąży u suki? Ile trwa? Jak możemy rozpoznać jej kolejne etapy? Jeśli po raz pierwszy nasza suczka oczekuje szczeniąt, powinniśmy zacząć przygotowywać się razem z nią do tego ważnego dnia.
Długość psiej ciąży liczy się od pokrycia, co może trwać od 58 do 72 dni, w zależności od tego, jak szybko zarodek zagnieździł się w macicy. Przez całą ciążę w organizmie suczki utrzymuje się wysoki poziom hormonu płciowego progesteronu we krwi, dlatego dzień porodu z łatwością można wyznaczyć na podstawie badania jego stężenia – jeśli stężenie gwałtownie spadło, poród nastąpi za ok. 36 godzin.
 

Jak wygląda ciąża suczki?
W pierwszych tygodniach ciąży zaobserwujemy uwypuklanie się powłok brzusznych, również układ krążenia zacznie pracować bardziej intensywnie, wzrośnie ukrwienie i uwypuklą się żyły tuż przy brodawkach sutkowych. Pomiędzy 25 a 35 dniem ciąży rozwiną się gruczoły mlekowe. Należy również monitorować ilość białek i osocza we krwi, ponieważ bardzo często na skutek zwiększenia się ich ilości, suka może cierpieć na anemię. Nie należy się tym jednak zbyt przejmować, bo anemia nie ma wpływu na ciążę i ogólny stan zdrowia suki, jeśli nie występuje w ostrej odmianie.
W drugiej połowie ciąży dostrzeżemy wyraźny wzrost apetytu u suki. Należy wtedy przyjrzeć się diecie i starać się podawać do 5 lekkostrawnych posiłków dziennie, by jej zbytnio nie przekarmiać. Jeśli świadomie dopuściliśmy sukę do krycia, na pewno wcześniej zadbaliśmy o jej odrobaczenie i uzupełnienie potrzebnych szczepień – jeśli nie, należy o tym poinformować weterynarza i podjąć odpowiednie kroki.
Na dwa tygodnie przed porodem możemy zacząć zaznajamiać naszą pupilkę z miejscem, w którym chcielibyśmy by przebywała podczas rozwiązania. Nic na siłę! W razie wyraźnej niechęci suki do naszego planowanego miejsca, będziemy musieli iść na kompromis. Zadbajmy również o obserwowanie gruczołów sutkowych – ich ilość powinna być równoznaczna z ilością szczeniaków, jeśli nie, musimy zainteresować się w temacie mleka zastępczego i zakupić specjalne preparaty. Jeśli nasza suka ma długą sierść, powinniśmy ją przystrzyc w okolicach sutków, by karmienie piesków było wygodniejsze.
 

Co w wypadku ciąży patologicznej?
Mamy dwa rodzaje patologii ciąży, ciążę trzonową i poronienia. W wypadku ciąży trzonowej zarodek rozwija się w rejonie trzonu macicy. Jest to ciąża tak zwanego wysokiego ryzyka, która rzadko kończy się szczęśliwym rozwiązaniem. Często wcześniej suka roni szczenięta, a objawia się to krwawieniami. Aby potwierdzić tego rodzaju ciążę, należy wykonać badanie USG. Poronienie może wystąpić również na skutek zakażeń wirusem lub bakteriami.