O kryciu suki

Zwykle właściciele psów rasowych chociaż raz pragną świadomie zaplanować ich rozmnożenie. Wszystkie ssaki, a w tym ludzie i psy żyją wg ściśle określonego przez naturę cyklu. Dlatego jeśli jesteś właścicielem suczki i planujesz pokryć ją wybranym okazem, musisz trafnie potrafić rozpoznać okres płodny.
Żeby dokonać, trzeba pogłębić swoją znajomość biologii i rozpocząć baczną obserwację suki. Pomocne w tym może być założenie specjalnego zeszytu, w którym będziemy dzień po dniu zapisywać zmiany, jakie zachodzą w ciele suczki, by ocenić, w jakim momencie cyklu właśnie się znajduje.

Kiedy jest najlepszy czas, by kryć sukę?
Przedstawiamy tutaj najważniejsze zjawiska, jakie wykorzystuje się przy ocenie okresu płodnego u suk. W zależności od rasy, ruja może występować co 4-5 miesięcy (u małych ras, np. jamników) lub nawet co 12 miesięcy (u ras afrykańskich). Istotne jest rozpoczęcie liczenia dni od początku rui, wtedy między 10 a 14 dniem prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest wysokie, chociaż zdarzają się przypadki, kiedy owulacja wystąpi 7 lub nawet 20 dnia. Ważna jest obserwacja suki w czasie rui, jeśli zauważymy, że zaakceptowała samca, krycie powinno przynieść pozytywne rezultaty.

Ocenienie okresu płodnego jest również bardzo skuteczne w przypadku obserwowania warg sromowych, jeśli zauważmy zmniejszenie ich obrzęku i zmianę koloru wydzieliny z krwistego na bardziej przezroczysty, należy kryć sukę po 4 dniach. Możemy również dokonać pomiaru stężenia hormonów rozrodczych (szczególnie LH bądź progesteronu, w zależności od zalecenia lekarza weterynarii), a pokryć sukę w czasie najwyższego stężenia progesteronu lub 2 dni po wylewie LH.
Dokładnie określić fazę rui można również poprzez cytologię pochwy, weterynarz pobiera wymaz i na jego podstawie ocenia typ nabłonka występujący w danej fazie. Efekty przynosi również endoskopowe badanie pochwy. Polega ono na obserwowaniu ukształtowania fałd śluzówki (oraz jej koloru), a ponadto barwy wydzieliny w drogach rodnych oraz jej gęstości. Dzięki takim badaniom możemy określić owulację wręcz co do godziny.

Pamiętajmy jednak, że pozytywne rezultaty krycia nie zależą tylko od odpowiednich uwarunkowań biologicznych. Musimy zapewnić naszej suce spokój, bezpieczeństwo, specjalnie dobraną dietę i komfort psychiczny, by mogła się skupić na swoim instynkcie i tym, co podpowiada jej natura. Warto również postarać się o stałą i regularną kontrolę weterynaryjną, jeśli zależy nam, by wszystko przebiegło pomyślnie. Dzięki wizytom u weterynarza każde ewentualne oznaki chorób lub nieprawidłowości można zacząć wcześniej leczyć!