Kalendarz szczepienia szczeniaczków

Nowonarodzone pieski, podobnie jak noworodki, potrzebują specjalnej opieki i troski o zdrowie. Nie tylko odpowiednio dobrana dieta i zapewnione komfortowe warunki przyczyniają się do prawidłowego rozwoju i zdrowia piesków. Każdy odpowiedzialny właściciel powinien zainteresować się kalendarzem szczepień szczeniąt, zasięgnąć porady weterynarza i każdemu nowemu członkowi stada założyć książeczkę zdrowia i szczepień. W ten sposób możemy kontrolować prawidłowe rozwijanie się pieska.
 

Kiedy i na co szczepić szczenięta?
Na początku powinniśmy zadbać o odrobaczenie. Pierwsze odrobaczanie wykonuje się pomiędzy 14 a 21 dniu od urodzenia! Ten zabieg powtarzamy 2 do 3 razy, a jest to bardzo istotne ze względu na to, że pierwszego szczepienia możemy dokonać tylko po uprzednim odrobaczeniu! Trzeba o tym koniecznie pamiętać. Nie zapomnijmy również o tym, że odrobacza się zawsze całe stado, a więc nie tylko wszystkie pieski, ale i matkę oraz pozostałe zwierzęta (inne psy, koty), które zamieszkują wspólnie teren.


Pierwsza szczepionka, tzw. 2w1, podawana jest pomiędzy 5 i 6 tygodniu, a szczepi się przeciwko nosówce i parwowirozie, czyli dwóm najniebezpieczniejszym chorobom wieku szczenięcego. Nosówka to zakaźna choroba wirusowa, która przenosi się drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni z innym psem. Atakuje przede wszystkim układ pokarmowy, nerwowy i oddechowy. Natomiast par wiroza to krwotoczne zapalenie żołądka i jelit, a zarazić się można od chorego zwierzęcia lub w kontakcie z kałem chorego zwierzęcia. Obie te choroby są śmiertelne dla szczeniaków, nawet jeśli leczenie zostanie podjęte w szybki sposób.


W 9 tygodniu ponownie odrobaczamy szczenięta oraz podajemy im szczepionkę uodparniającą, która wspomaga układ odpornościowy i podtrzymuje działanie wcześniejszej szczepionki. Można również zaszczepić pieski na inne choroby wirusowe, w tym parainfluenzę, leptospirozę czy wirusowe zapalenia wątroby, czyli wszystkie choroby, którymi pieski mogą zarazić się w kontakcie z innymi psami.
W 12 tygodniu szczenięta otrzymują kolejną szczepionkę uodparniającą na choroby wirusowe, jest to ostatnia już dawka. W 14 tygodniu odrobaczamy pieski po raz kolejny i szczepimy je przeciwko wściekliźnie. Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, jak bardzo niebezpieczna jest to choroba.
Po całej serii szczepień zaleca się, by szczenięta unikały kontaktu bezpośredniego z innymi i obcymi psami. Dzięki temu unikniemy ryzyka powikłań, jakie są możliwe po szczepionkach. Dlatego jeśli zdecydujemy się na spacer z maluchem, wybierzmy miejsce nieuczęszczane, by uniknąć wąchania odchodów i moczu przez pieska.