Cykl rujowy suki

Dla właścicieli, którzy chcą świadomie rozmnożyć swoje suczki, niezbędne są informacje na temat ich cyklu rujowego. Kiedy się zaczyna? Jak długo trwa? Jak możemy go rozpoznać? Dzisiaj przedstawimy krótki poradnik, w którym odpowiemy na wszystkie dręczące pytania dotyczące psiego cyklu.
 

Fazy cyklu rujowego
Żeby wiedzieć, w którym momencie można pokryć suczkę, trzeba zapoznać się z tzw. fazami cyklu rujowego.

Faza 0 – to faza, w której suczka jest niedojrzała płciowo, trwa od narodzin zwierzaka aż do pierwszej cieczki. W zależności od rasy i uwarunkowań genetycznych, faza ta trwa między 6 a 24 miesiącem życia suczki.Faza 1 – nazywana okresem przedrujowym lub proestrusem trwa zazwyczaj 9 dni. Możemy ją rozpoznać po krwawieniu i specyficznym płynie wypływającym z dróg rodnych suczki, wyraźnym obrzęku warg sromowych, częstym oddawaniem moczu oraz wyciszeniem się zwierzaka. W tej fazie suka nie dopuszcza do siebie samca.
Faza 2 – inaczej ruja właściwa lub estrus – trwa od 6 do 9 dni i objawia się akceptacją samca, zmniejszeniem się krwistej wydzieliny (ma również jaśniejszy, przezroczysto-różowawy kolor), widocznie zmniejsza się również obrzęk warg sromowych. Na początku fazy 2 dochodzi do owulacji, a kolejne owulacje następują w przeciągu 72 godzin.
Faza 3 – okres porujowy lub metaestrus – rozpoczyna się, kiedy zauważymy wyraźną niechęć suki do samca. Trwa do 60 dni i charakteryzuje się brakiem krwawienia i brakiem obrzęku warg sromowych. Również bardzo ważny hormon płciowy, progesteron ma bardzo niskie stężenie w organizmie.
Faza 4 – czyli okres spoczynku lub anoestrus – inaczej okres spoczynku. Nie oznacza to przekwitania lub menopauzy, a wiąże się po prostu z brakiem aktywności jajników. Może trwać od miesiąca do 2 lat, chociaż zwykle jego długość nie przekracza 4 miesięcy.


Co wpływa na długość rui suki?
- pora roku – nie bez powodu wiosnę nazywa się okresem rujowym, ponieważ w tych miesiącach dla największej ilości suk rozpoczyna się okres godowy i rozpłodowy,
- dieta – weterynarze przekonują, że im bardziej wartościowy pokarm dostarczamy naszemu zwierzęciu, tym częściej występuje ruja,
- obecność innych psów w domu – w szczególności suk. Feromony wydzielane podczas cieczki przez inne samice w otoczeniu stymulują inne suki do rui! Bardzo często występuje zjawisko synchronizacji rui u wszystkich suk w stadzie.